Sieć telekomunikacyjna

FastGIS pozwala ewidencjonować  sieci optyczne, koncentryczne, miedziane, radiowe i informatyczne. W zależności od technologii używanej do świadczenia usług telekomunikayjnych poszczególne elementy sieci są paszportyzaowane z zachowaniem niezbędnych danych z punktu widzenia danej technologii.

 

Urządzenia


Urządzenia telekomunikacyjne w fastGIS sa kategoryzwoane w fastGIS jako urzadzenia aktywne, urzadzenia pasywne oraz końcowe. Pomimo różnego przeznaczenia tych urzadzeń w sieci, paszportyzacja modeluje je w bardzo podobny sposób. Obok technicznego opisu samego urządzenia najistotniejszym elementem są zdefiniowane interfejsy tych urządzeń ponieważ do nich łączy się elementy liniowe takie włókna, pary miedziane czy patchcordy. Złącza i mufy ewidencjonowane są wraz ze spawami i połaczeniami a urządzenia takie jak splitter czy mediaconverter umożliwiają wprowadzenie informacji o cechach i parametrach przepływu sygnału przez urządzenie oraz zmianie medium.

zdjęcie

Ewidencja poszczególnych urządzeń w fastGIS jest zalezna od do technologii telekomunikacyjnej wykorzystywanej do świadczenia usług w oparciu o te urządzenia. Podłączanie kabli do urządzeń jest dla wszystkich technologii podobne jednak struktura oraz zakres danych w opisie urządzeń optycznych, koncentrycznych czy miedzianych jest inny ponieważ wynika ze specyfiki danej technologii. W szczególności możliwe jest ewidencjonowanie:
  • urządzenia aktywne sieci (np. switche, routery, węzły optyczne, OLT, wzmacniacze, wkładki itp.)
  • urządzenia pasywne (np. mufy, splittery, przełącznice itp.)
  • urządzenia końcowe (np. telefon, komputer, gniazdko, ONT, kamera, tablica informacyjna itp.)
  • urządzenia sieci miedzianej (np. centrale, przełącznice główne i pośredniczące, głowice kablowe itp.)

Urządzenia mogą w fastGIS mieć budowę modułową. W szczególności mozliwe jest tworzenie urządzeń i modułów w urządzeniu aktywnym, przełącznic kasetowych, tworzenie mufoprzełącznic gdzie w obudowie mufy występują tacki spawów, przełącznica oraz splitter.

zdjęcie

Wprowadzając informację o połaczeniu patchcordów, włókien lub par do poszczególnych interfejsów urządzenia użytkownik może szybko dotrzeć informacji o drugim zakończeniu łącza wychodzącego z portu urządzenia lub wykonać analizy połączeń pozwalających np. na wizualizację zasięgu urządzenia na mapie. Dla każdego urządzenia dostepny jest diagram połączeń prezentujący zasięg urządzenia

https://www.fastgis.com/assets/RYS. ZASIĘG WĘZŁA NA MAPIE.png
Ewidencję urządzeń w paszportyzacji wspierają modele i wzorce urządzeń, które po zdefiniowaniu mogą być wykorzystane do wielokrotnego tworzenia egzemplarzy urządzeń o tej samej konfiguracji.

zdjęcie
 

Kable teletechniczne


Mapa cyfrowa umożliwia precyzyjne odwzorowanie przebiegu kabla w przestrzeni z zachowaniem informacji o jego punktach charakterystycznych. W przypadku wszystkich rodzajów kabli możliwe jest zarejestrowanie informacji o długości oraz zapasach. Podłączenie włókien optycznych, żył lub par miedzianych do urządzeń oraz spawanie w mufach powoduje, że możliwe jest utrzymanie kompletnej informacji o topologi sieci co w konsekwencji pozwala na szybkie uzyskanie informacji o połączeniach pomiędzy lokalizacjami lub urządzeniami z prezentacją pełnej scieżki połączeń.

zdjęcie

Paszportyzacja sieci teletechnicznej umożlwia ewidencję kabli:
  • optycznych
  • koncentrycznych
  • miedzianych wieloparowych
  • informatycznych

Kable optyczne zawierają w swoim opisie pełną strukturę tub i włókien wraz z prezentacją kolorystyki odpowiedniej dla danego typu i producenta kabla.

zdjęcie

Dane wprowadzone do paszportu kabla jak połączenia włókien prezentowane są również na schematach i diagramach

zdjęcie

Kable pozostałych mediów ewidencjonowane są w podobny sposób z tym, że zestaw atrybutów różni się w zależności od medium.

 

Łącza

 
Łącza w paszportyzacji odwzorowują połączenia odległych od siebie urządzeń z zachowniem informacji o pełnej ścieżce połączeń fizycznych elementów infrastruktury. Łącza są elementami logicznymi, przeznaczonymi w szczególności do osadzania na nich usług teletechnicznych lub rezerwacji. Dają w ten sposób kompletną informację o zajętości poszczególnych włókien lub par kabli lub zajętości portów urządzeń.

zdjęcie

Na wprowadzonych do systemu elementach infrastruktury można zdefiniować łącza określające zajętośćposzczególnych elementów sieci. fastGIS udostepnia mechanizm automatycznego trasowania włókna po fizycznych elementach sieci, który w każdej chwili udostępnia uzytkownikowi aktualne dane o ścieżce połączeń czy też zakończeniach wskazanej lini kablowej lub drugim zakończeniu wychodzącym z portu.

zdjęcie

fastGIS oferuje automat trasowy, który na podstawie wprowadzonych danych o infrastrukturze fizycznej oraz świadczonych na niej usługach potrafi wyszukać możliwe połączenia po wolnych włóknach. W ten sposób planowanie połaczeń punkt-punkt na sieci staje się prostrze i szybsze w działaniu od ręcznego zestawiania tras. Automat optymalizuje również wykorzystanie wolnych włókien i potrafi wykorzystać wolne ściezki połaczeń (bez usług) na potrzeby zestawienianowego połączenia.

zdjęcie

 

Pasywne sieci optyczne


Poza liniowymi łączami teletechnicznymi w fastGIS możliwe jest również ewidencjonowanie sieci pasywnych wykorzystujących urządzenia takie jak splittery, wzmacniacze czy urządzenia OLT i ONT. Dedykowane funkcjonalności pozwlają na wyliczenie budżetu mocy na podstawie wprowadzonych na elementach sieci tłumienności czy też wizualizację rozpływu sygnału i zasięgu sieci pon z danego urządzenia.

zdjęcie

Na elemetach sieci optycznej mozliwe jest wprowadzenie parametrów związanych z mocą sygnału. Na podstawie wprowadzonych danych dostępne są informacje jaka moc sygnału wystepuje na poszczególnych urządzeniach sieci pasywnej.

zdjęcie

Wprowadzona topologia połączeń sieci PON oraz rozpływ sygnału na splitterach w fastGIS umożliwia wizualną prezentację drzewa sieci PON na schemacie idowym.

 

Nie znalazłeś interesującej Cie funkcji?

Tworzymy rozwiązania dedykowane Skontakuj się z nami

Prosta paszportyzacja
z fastGIS
- skontaktuj się z nami
i dowiedz się więcej

zdjęcie

Jarosław Orszański

693 901 183

biuro@fastgis.com

Więcej Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Fast M.J. Orszańscy sp. j. moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu w celu sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług.
Więcej Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Fast M.J. Orszańscy sp. j. za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej na wskazany przeze mnie adres e-mail/numer telefonu zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Więcej Wyrażam zgodę na używanie przez Fast M.J. Orszańscy sp. j. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004r. Prawo telekomunikacyjne.

* pola wymagane