Dlaczego warto wprowadzić paszportyzację?

Powrót

To nowoczesne rozwiązanie, które pozwoli wprowadzić do przedsiębiorstwa system efektywnego zarządzania elementami infrastruktury i korzystnie wpłynie na zagwarantowanie utrzymania infrastruktury znajdującej się na majątku przedsiębiorstwa.

Rozwiązania przez nas opracowane, umożliwiające paszportyzację, jak i zapewniające wsparcie działów sprzedaży, odpowiadają na aktualne potrzeby konsumentów. Są łatwe w obsłudze, a rozbudowane funkcjonalności można szybko i bez trudności przyswoić. Oprogramowania dają możliwość konfiguracji opcji pod kątem indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Jednocześnie stale pracujemy nad rozwojem naszej oferty i dostarczeniem Klientom lepszych systemów do paszportyzacji, czy obsługi Klienta. Proponujemy nie tylko oprogramowania, ale także zapewniamy ich wdrożenie oraz szkolenia pracowników w zakresie obsługi. Wszystkim niezdecydowanym polecamy przetestowanie naszego rozwiązania do paszportyzacji w wersji bezpłatnej – dostępna jest do pobrania na naszej stronie internetowej. Pozwoli to zapoznać się Wam z systemem oraz ocenić, czy jest to rozwiązanie którego poszukiwaliście.

Czy wdrażać system paszportyzacji sieci?

Wielu powie: „chciałbym mieć system paszportyzacji, ale nie mam nikogo, kto mi zinwentaryzuje sieć i wprowadzi dane do systemu”, lub też: „nie potrzebuję systemu paszportyzacji, mam tak małą sieć, że wystarczy to co mam w głowie lub w Excelu, taki system to niepotrzebny wydatek i zawracanie głowy”, albo: „wystarczy mi informacja z LMS-a”.

Wierzę jednak, że każdy kto pragnie stabilnego rozwoju firmy, chce w sposób bezpieczny i optymalny inwestować w rozbudowę sieci, minimalizować czasy awarii oraz zaangażowanie pracowników w ich usunięcie, chce mieć coraz więcej zadowolonych klientów - stoi przed koniecznością wdrożenia dobrego rozwiązania do paszportyzacji. System paszportyzacji umożliwi nie tylko ewidencję majątku sieciowego, ale również zoptymalizuje procesy biznesowe i ułatwi pozyskiwanie nowych klientów w oparciu o analizy marketingowe. A korzyści z wdrożenia systemu paszportyzacji może być jeszcze więcej. Czym wcześniej system zostanie wdrożony - tym lepiej, wszelka zwłoka może w przyszłości przyczynić się do zwiększenia nakładów na utrzymanie sieci i zmniejszenia wartości firmy z upływem czasu.

zdjęcie
zdjęcie

Współpraca z SIIS i UKE

Istną bolączką operatorów jest spełnianie obowiązku ustawowego wobec Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dobry system paszportyzacji powinien ich wspierać i generować kompletny zestaw danych do SIIS, a firma produkująca system powinna szybko reagować w przypadku zmieniających się wymagań i specyfikacji raportu. To podstawowe wymaganie wobec systemu i korzyść dla operatora zarazem. Należałoby oczekiwać również wsparcia od systemu w zakresie wniosków o pozwolenia radiowe.

zdjęcie

Zmiany konfiguracji sieci

Częste zmiany i przełączenia sieci oraz podłączenia nowych klientów mogą bardzo komplikować życie operatora – bez systemu paszportyzacji dane posiadane przez operatora pochodzące z dokumentacji powykonawczej czy ewidencjonowane w Excelu szybko stracą swoją aktualność. W przypadku sieci PON lub RFC trudno zapanować nad bilansem mocy, jeżeli nie mamy możliwości podglądu struktury i wykonania obliczeń sieci w czasie rzeczywistym. Sieć będzie niewykorzystana lub wręcz przeciwnie – nadmiernie lub nierównomiernie obciążona lub niezbilansowana. Efektem może być nienajlepsza jakość usług lub nieoptymalne decyzje inwestycyjne. Tylko system paszportyzacji umożliwi zapanowanie nad tymi problemami. Dobry system wygeneruje w czasie rzeczywistym w oparciu o informacje bazodanowe schemat fizyczny i logiczny fragmentów sieci, w tym sieci PON, poda bilans mocy na zakończeniach, wygeneruje schematy muf, przełącznic i wszelkich węzłów. Pokaże zajętość zasobów sieciowych i umożliwi określenie na których zasobach fizycznych działają konkretne usługi klientów i transmisje. Pozwoli na generowanie raportów pod różnym kątem, zarówno przestrzennych na tle mapy jak i tabelarycznych. Trudno przecenić taką wiedzę i korzyści z jej wykorzystania.

zdjęcie

Pojedyńcze i godne zaufania źródło informacji o sieci

Korzyści z posiadania rozwiązania, do którego dane wprowadzone jednokrotnie znajdują automatyczne odzwierciedlenie we wszystkich innych obiektach z którymi mają związek, a wszystkie schematy generują się automatem bez konieczności rysowania – są ogromne. Dzięki temu łatwo jest określić i przewidzieć, jakie usługi i klienci przestaną działać w przypadku awarii lub remontu czy przełączenia danego elementu sieci. Można przewidzieć trafnie i z odpowiednim wyprzedzeniem konieczność rozbudowy sieci, zaplanować i obsłużyć przeglądy i remonty. Można optymalnie zaplanować usługę oraz zarezerwować zasoby do jej udostępnienia klientowi. Na koniec, można szybko zlokalizować miejsce uszkodzenia w oparciu o pomiar reflektometrem.

zdjęcie

Projektowanie sieci i wykorzystanie danych z projektu

Inny wspólny dla wszystkich operatorów problem to przygotowywanie projektów pod inwestycje oraz import danych do systemu paszportyzacji na podstawie dokumentacji powykonawczej. System paszportyzacji powinien wspierać oba te procesy co wydatnie uprości pracę i umożliwi łatwe zapełnienie systemu danymi. Często zdarza się, że dokumentacja powykonawcza jest dostarczana w różnorodnej postaci. Niech zatem system paszportyzacji maksymalnie ułatwi wprowadzanie danych powykonawczych z uwzględnieniem wszelkich scenariuszy: skanów, plików AutoCad czy innych formatów, mapek niespozycjonowanych geograficznie i tych prawidłowo spozycjonowanych. Dobrze byłoby, gdyby producent systemu paszportyzacji miał opracowaną procedurę importu i specyfikację w jaki sposób przygotować dokumentację powykonawczą, która to specyfikacja mogłaby być załącznikiem do umów dla firm wykonawczych. Oczywiście po to, aby maksymalnie uprościć i przyspieszyć zapełnienie systemu danymi.

zdjęcie

Problem z mapami cyfrowymi?

A co, jeżeli nie posiadamy map cyfrowych? Nie może być problemu. System paszportyzacji powinien wyświetlać podkłady mapowe z dowolnych źródeł dostępnych w Internecie, a zarazem powinien umożliwiać pracą na posiadanych przez operatora mapkach cyfrowych, rastrowych czy skanowanych. Najlepiej, gdyby umożliwiał dowolne kombinacje podkładów konfigurowalne według potrzeb.

zdjęcie

Wsparcie dla pracy w terenie

Następna korzyść jaką moglibyśmy odnieść z systemu paszportyzacji to aplikacja mobilna udostępniająca w terenie informację o infrastrukturze. Aplikacja mobilna mogłaby spełniać również zadania typowe dla pracy w terenie, a więc inwentaryzację, notatki, zdjęcia itp. Byłoby to niezwykle przydatne dla lokalizacji infrastruktury za pomocą funkcji GPS wbudowanych w telefon lub tablet, jej inwentaryzacji i realizacji czynności monterskich.

zdjęcie

Wsparcie dla Biura Obsługi Klienta

Jeżeli aplikacja do paszportyzacji udostępniałaby interfejs przeglądarkowy, można by udostępnić ją pracownikom w biurze obsługi klienta. Uprościłoby to i przyspieszyło obsługę klienta, wywiad techniczny i umożliwiło integrację z systemami obsługi klienta. A właśnie, poruszyliśmy kwestię integracji. Oczywiście system paszportyzacji powinien udostępniać gotową i otwartą szynę integracyjną umożliwiającą integrację z innymi systemami.

zdjęcie

Bezpieczeństwo informacji

Program do paszportyzacji sieci powinien zabezpieczać, kategoryzować i ograniczać dostęp do różnych danych w systemie, a baza danych powinna być wysokiej jakości i dobrej wydajności. Dobre rozwiązanie zapamięta historię zmian każdego elementu sieci, pokaże kto, kiedy i co zmienił, jakie były wartości atrybutów przed i po zmianie. W połączeniu z systemem uprawnień aplikacja do paszportyzacji stanie się bezpiecznym i godnym zaufania źródłem informacji o sieci i usługach, zarówno w warstwie fizycznej jak i logicznej.

zdjęcie

Aspekty marketingowe

Dobry program do paszportyzacji sieci powinien móc pomagać w działaniach marketingowych, umożliwiając gromadzenie danych o konkurencji, zasięgu i rodzaju usług jakie mogą być świadczone w danym miejscu. Można by nawet wyobrazić sobie funkcjonalność automatycznego wywiadu technicznego, który po wpisaniu adresu określi możliwość świadczenia konkretnych usług.

Podsumowanie

Korzyści z posiadania nowoczesnego systemu paszportyzacji może być wiele, system paszportyzacji to przede wszystkim źródło wiarygodnej i spójnej informacji, którą możemy uzyskiwać z systemu w różnej formie w zależności od naszych potrzeb. A informacja w dzisiejszych czasach jest rzeczą niezwykle cenną, często po prostu bezcenną. Dzięki systemowi paszportyzacji, staje się istotnym składnikiem majątku firmy.

Prosta paszportyzacja
z fastGIS
- skontaktuj się z nami
i dowiedz się więcej

zdjęcie

Jarosław Orszański

693 901 183

biuro@fastgis.com

Więcej Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Fast M.J. Orszańscy sp. j. moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu w celu sprzedaży i marketingu własnych produktów i usług.
Więcej Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Fast M.J. Orszańscy sp. j. za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej na wskazany przeze mnie adres e-mail/numer telefonu zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Więcej Wyrażam zgodę na używanie przez Fast M.J. Orszańscy sp. j. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004r. Prawo telekomunikacyjne.

* pola wymagane